Follow

Trigger på klikrate og åbeningsrate

I Heyloyalty kan du lave automatiseringer, der reagerer på dine modtageres åbnings- og klikrate. Det giver dig mulighed for at bruge denne information til at genaktivere dine modtagere - hvis ikke de er aktive nok - eller belønne de modtagere, der er særligt aktive.

Du kan i denne artikel læse, hvordan du laver sådan en automatisering. Hvis du er interesseret i at vide, hvordan du laver automatiseringer, kan du læse vores guide til dette - lige her.

Step 1 - enkeltstående trigger

Når du har udfyldt følgende informationer: 

Type

Liste

Segment

E-mail emnelinje

Navn

Status

Skal du under triggertype vælge "Ændring" - under "Vælg handling" skal du vælge "Når et specifikt felt på listen ændres".

Herefter skal du vælge enten "Klikrate" eller "Åbningsrate"

Under "Vælg regel" skal du vælge imellem: "Over eller lig med grænse""Under eller lig med grænse" eller "Lig med grænse"

Endelig skal du indsætte en grænse for raten - dvs. grænsen der trigger din automatisering.

klik_-__benrate.png

Eksempel:

Hvis du vil sende en mail, når en kunde har en åbningsrate på fx 85% eller derover, skal du bygge den på følgende måde:

eksempel_p___benrate.png

Step 1 - Triggerflow

Du kan triggeren til at bygge et flow i Heyloyalty - her kan du bygge et flow, der enten belønner den aktive modtagere, eller motiverer den inaktive. 

På step 1 af triggerflowet skal du vælge "Opdatering"

opdatering.png

Herefter skal du under "Tilfældigt eller bestemt felt" vælge "Bestemt felt"

Under "Hvilket felt" skal du vælge imellem "Klikrate" eller "Åbningsrate".

Endelig skal du vælge, hvilken grænse triggeren skal reagere på.

flow.png

Was this article helpful?
0 out of 0 found this helpful
Have more questions? Submit a request

Comments

Powered by Zendesk